Dofinansowanie przez starostę - tarcza 1.1.
20.04.2020

Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przez starostę – art. 15zzc tarczy antykryzysowej (tarcza 1.1.)

Z tego manualu dowiesz się:

  • Komu może być przyznana pomoc i jakie koszty są dofinansowywane;
  • Jak obliczyć spadek obrotów gospodarczych;
  • Kiedy i gdzie złożyć wniosek o zawarcie umowy ze starostą o dofinansowanie kosztów wynagrodzenia;
  • Jakie są obowiązki przedsiębiorcy w czasie trwania umowy.

KTO UDZIELA POMOCY FINANSOWEJ?

Zgodnie z art. 15zzc tarczy antykryzysowej (Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, dalej jako: tarcza, tarcza antykryzysowa) dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników, w przypadku spadków obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 przyznaje na podstawie zawartej umowy starosta (w miastach na prawach powiatu jest to Prezydent Miasta – w manualu będziemy posługiwać się tylko pojęciem starosty).

Zaznaczyć należy, że starosta nie ma obowiązku zawarcia umowy o dofinansowanie – tarcza nie przewiduje żadnych przesłanek, którymi organ ma się kierować przy wyborze podmiotów, z którymi zawrze umowę. Tym samym, z uwagi na to, że przyznanie dofinansowania odbywa się w formie umowy cywilnoprawnej, ewentualna odmowa przyznania świadczenia nie może być zaskarżona w trybie regulowanym przepisami kodeksu postępowania administracyjnego.

Ograniczeniem w tym względzie jest wysokość funduszów przeznaczonych na dofinansowanie. Zgodnie z art. 31q ust. 1 tarczy, środki na dofinansowania przeznaczane są z Funduszu Pracy w ramach ustalonych przez ministra właściwego do spraw pracy na rok 2020 dla samorządów powiatów kwot środków (limitów) Funduszu Pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej. Przy czym zgodnie z art. 31q ust. 5 tarczy na dofinansowania mogą być przeznaczone dodatkowe środki Funduszu Pracy z rezerwy ministra właściwego do spraw pracy.

Finalnie zgodnie z art. 31q ust. 7 tarczy w przypadku zgłoszeń marszałków województw dotyczących wyczerpania
w województwie środków Funduszu Pracy na realizację dofinansowań, minister właściwy do spraw pracy może dokonać zmian w planie finansowym Funduszu Pracy umożliwiających zwiększenie możliwych do wykorzystania na dofinansowania środków.

Na ten moment nie jest więc znana dokładna wysokość środków jakie starości będą mogli przeznaczyć na umowy o dofinansowanie przedsiębiorców. Możliwym jest, że środki te będą konsekwentnie zwiększane w miarę upływu czasu.

KOMU MOŻE BYĆ PRZYZNANE DOFINANSOWANIE?

Dofinansowanie z art. 15zzc tarczy może być przyznane wyłącznie przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników. Zauważyć przy tym należy, że tarcza w przeciwieństwie do innych przepisów tego aktu prawnego nie określa, co należy rozumieć przez zatrudnienie. Z całą pewnością zaliczyć do tego katalogu należy zatrudnienie na podstawie stosunku pracy. Wydaje się również, że w związku z brzmieniem np. art. 15zzb ust. 2 tarczy, za zatrudnionych pracowników należy rozumieć także osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nakładczą lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo które wykonują pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną, jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń: emerytalnemu i rentowemu, z wyjątkiem pomocy domowej zatrudnionej przez osobę fizyczną. Zaznaczyć należy, że w katalogu tym nie znajdują się osoby zatrudnione na umowie o dzieło.

WAŻNE!

Jednym z wymogów wniosku dofinansowanie jest oświadczenie przez przedsiębiorcę o niezaleganiu w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r. Jakkolwiek w samej tarczy nie jest wprost wskazane, że przedsiębiorcy, który zalegał ze zobowiązaniami nie można przyznać dofinansowania, to powyższy wymóg wniosku może sugerować, że pomoc publiczną otrzymają jedynie przedsiębiorcy, którzy nie zalegali ze zobowiązaniami publicznoprawnymi na koniec III kwartału 2019 r.

CO NALEŻY ROZUMIEĆ PRZEZ SPADEK OBROTÓW GOSPODARCZYCH?

Zgodnie z art. 15zzc ust. 2 tarczy antykryzysowej przez spadek obrotów gospodarczych rozumie się:

zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu:

  1. ilościowym, lub
  2. wartościowym

obliczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego;

za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.

Dla lepszego zobrazowania sytuacji, przedstawimy dwie sytuację, o których mowa w tym przepisie:

  1. Przedsiębiorca może wybrać dwa dowolne, następujące po sobie miesiące kalendarzowe w okresie rozpoczynającym się od 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania. Zauważyć należy, że obecnie może to być styczeń, luty oraz marzec, w przypadku natomiast wniosków złożonych w dniu 1 maja oraz później, może to być również kwiecień itd.

W przedstawionym poniżej grafie wybrano okres od stycznia do lutego 2020 r. To z tego zakresu bierze się łączne obroty w ujęciu ilościowym lub wartościowym i porównuje się je z łącznymi obrotami w takim samym ujęciu względem analogicznego okresu w 2019 r. – w tym przypadku stycznia i lutego 2019 r. Od wyliczonego w ten sposób spadku obrotów zależna jest suma przyznanego dofinansowania.

Graf ilustrujący łączne obroty za dwa następujące po sobie okresy

2. Ustawodawca stwarza również możliwość przyjęcia za miesiąc dowolnego 30-dniowego okresu (który rozpocząć się może w inny dzień niż początek miesiąca). Oznacza to, że przedsiębiorca może dokonać wyliczenia łącznych obrotów za dowolny nieprzerwany 60-dniowy okres, wyznaczony pomiędzy 1 stycznia 2020 r., a dniem poprzedzającym złożenie wniosku. W poniższym grafie za dzień początkowy przyjęto 28 stycznia 2020 r., końcem 60-dniowego terminu jest natomiast dzień 28 marca 2020 r. (jeśli nie wliczono obrotów z 28 stycznia) albo 27 marca 2020 r. (jeśli wliczono obroty z 28 stycznia 2020 r.). Następnie w taki sposób wyliczony łączny obrót, należy odnieść do analogicznego okresu z 2019 r. – w tym przypadku będzie to okres od 28 stycznia 2019 r. do 28 albo 27 marca 2019 r. (w zależności od tego, czy do liczenia okresu wlicza się obroty z dnia  28 stycznia czy też nie). Zauważyć należy, że w tym przypadku najwcześniejszy moment złożenia wniosku o dofinansowanie to 28 albo 29 marca 2020 r. Oczywiście dla wniosków składanych np. w dniu 26 kwietnia 2020 r. opisywany w tym punkcie okres 60 dni można wyznaczyć do dnia 25 kwietnia 2020 r. itd.

Graf ilustrujący obroty za dowolne 60 dni

W JAKIEJ WYSOKOŚCI JEST PRZYZNAWANE DOFINANSOWANIE?

Od wysokości spadku obrotów zależy wartość przyznanego przez starostę dofinansowania:

1) spadek obrotów o co najmniej 30% – dofinansowanie może być przyznane w kwocie 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę w rozumieniu ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę miesięcznie (1300 zł);

2) spadek obrotów o co najmniej 50% – dofinansowanie może być przyznane w kwocie 70% minimalnego wynagrodzenia miesięcznie (1820 zł);

3) spadek obrotów o co najmniej 80% – dofinansowanie może być przyznane w kwocie 90% minimalnego wynagrodzenia miesięcznie (2340zł);

JAKIE SĄ WARUNKI POMOCY ORAZ JEJ CZAS TRWANIA?

Dofinansowanie przyznaje się na okres maksymalnie 3 miesięcy, przy czym ustawodawca nie precyzuje czy okres ten liczy się od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie (jak w przypadku pomocy z art. 15zzb tarczy), czy też dnia podpisania umowy ze starostą – możliwe więc, że decydujące będzie w tym względzie stanowisko starosty. W przypadku dalszego trwania epidemii Rada Ministrów może wydłużyć ten okres w drodze rozporządzenia.

Dofinansowanie jest wypłacane w okresach miesięcznych, wymogiem w tym względzie jest, aby przedsiębiorca złożył oświadczenie o prowadzeniu działalności w danym miesiącu, za który dofinansowanie jest wypłacane. Do oświadczenia przedsiębiorca musi dołączyć dodatkowe oświadczenie o treści: ,,Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”.

Dodatkowo wymogiem aby starosta mógł wypłacać dofinansowanie jest to, że przedsiębiorca będzie prowadził działalność nie tylko przez okres dofinansowania, ale także równy temu okresowi czas przypadający po zakończeniu umowy – dla przykładu:

Jeśli umowa o dofinansowanie zawarta została na okres 3 miesięcy, to przedsiębiorca musi prowadzić działalność gospodarczą zarówno przez okres 3 miesięcy, w czasie którego trwa umowa (aby starosta mógł wypłacać dofinansowanie), jak również przez 3 miesiące po tym okresie. Łączny okres prowadzenia działalności wynosi więc w takim przypadku 6 miesięcy, z czego jedynie za 3 miesiące wypłacane jest dofinansowanie do kosztów prowadzenia działalności. Analogicznie – gdyby umowa zawarta została na 2 miesiące, łączny czas „przymusu” prowadzenia działalności wyniósłby 4 miesiące (wypłata świadczeń trwała by 2 miesiące).

W przypadku natomiast niedotrzymania powyższego warunku dotyczącego prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca będzie zobowiązany do zwrócenia dofinansowania bez odsetek, proporcjonalnie do okresu nieprowadzenia działalności, w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania starosty.

Jeśli więc przedsiębiorca, który zawarł ze starostą umowę na 3 miesiące, przestanie prowadzić działalność po upływie 2 miesięcy trwania umowy o dofinansowanie, będzie on musiał zwrócić 2/3 dofinansowania (okres „przymusu” wynosi 6 miesięcy, działalność została zakończona po upływie 2 miesięcy, a więc 1/3 czasu „przymusu”).

GDZIE ZŁOŻYĆ ORAZ CO ZAWIERA WNIOSEK?

  • GDZIE?

Wniosek o dofinansowanie przedsiębiorca składa do powiatowego (miejskiego) urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

  • JAK?

W zakresie wnoszenia pism do urzędów polecamy alert prawny koronawirus (COVID-19) – korespondencja z urzędem w czasach epidemii dostępny pod adresem:

KORONAWIRUS (COVID-19) – KORESPONDENCJA Z URZĘDEM W CZASACH EPIDEMII

  • KIEDY?

Wniosek należy złożyć w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy.

Istotne więc będzie śledzenie biuletynów informacji publicznej, jak i stron internetowych powiatowych inspekcji pracy pod kątem informacji o naborze, jak i ewentualnym wzorze formularzu wniosku.

  • CO NALEŻY ZAMIEŚCIĆ WE WNIOSKU?

We wniosku o przyznanie dofinansowania przedsiębiorca oświadcza o:

1) wystąpieniu u przedsiębiorcy spadku obrotów gospodarczych w wysokości, o której mowa w ust. 3 [punkt 4 alertu], w związku z zaistnieniem okoliczności, o których mowa w ust. 1; [punkt 3 alertu]

2) braku przesłanek do ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy, o których mowa w art. 11 lub art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe; [odnośnie przesłanek upadłości przedsiębiorcy polecamy alert prawny Koronawirus wpływa na wypłacalność przedsiębiorców].

3) niezaleganiu w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r.;

4) przeznaczeniu dofinansowania na koszty prowadzenia działalności gospodarczej;

5) numerze rachunku bankowego albo numerze rachunku prowadzonego w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej właściwego dla prowadzonej działalności gospodarczej.

6) oświadczenie o treści: ,,Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”.

Należy pamiętać, że oświadczenia, o których mowa powyżej, są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Zamieszczana we wniosku klauzula, o której mowa w pkt 8 zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

ZAPEWNIMY POMOC

Na wszelkie Państwa pytania dotyczące obowiązków i uprawnień przedsiębiorcy w związku z epidemią COVID-19 odpowiedzą prawnicy FILIPIAK BABICZ LEGAL Spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu.

Zobacz także:
14.10.2020

PRZEWODNIK po kontrolach związanych z pomocami antykryzysowymi

dofinansowanie części kosztów wynagrodzenia przez starostę – art. 15zzb tarczy antykryzysowej
20.04.2020

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzenia przez starostę – art. 15zzb tarczy antykryzysowej

Manual - jednorazowa pożyczka
20.04.2020

Jednorazowa pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy

Pozyskanie dofinansowania w warunkach przestoju ekonomicznego
20.04.2020

Pozyskanie dofinansowania z FGŚP na warunkach przestoju ekonomicznego

POZYSKANIE DOFINANSOWANIA Z FGŚP
20.04.2020

Pozyskanie dofinansowania z FGŚP na warunkach spadku obrotów i obniżenia wymiaru czasu pracy (tarcza 1.1.)

20.04.2020

Który rodzaj dofinansowania z tarczy antykryzysowej mam wybrać – przewodnik (tarcza 1.1.)