POZYSKANIE DOFINANSOWANIA Z FGŚP
20.04.2020

Pozyskanie dofinansowania z FGŚP na warunkach spadku obrotów i obniżenia wymiaru czasu pracy (tarcza 1.1.)

Z tego alertu dowiesz się w jaki sposób zawrzeć porozumienie z pracownikami, ustalające warunki i tryb wykonywania pracy w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy, a następnie złożenie wniosku celem uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.  

Obniżenie wymiaru czasu pracy o 20%, nie więcej niż do ½ etatu, jest warunkiem koniecznym ubiegania się o zapomogę na rzecz ochrony miejsc pracy – jeśli w przedsiębiorstwie nie zachodzi przestój ekonomiczny.  

Jednocześnie należy pamiętać, że obniżenie wymiaru czasu pracy w porozumieniu z pracownikami nie stanowi samodzielnej metody częściowej redukcji kosztów zatrudnienia. Obniżenia wymiaru czasu pracy na warunkach ustalonych w art. 15g ustawy – tarczy antykryzysowej należy dokonywać z zamiarem  i w celu uzyskania dofinansowania z FGŚP.  

I ETAP PROCEDURA OBNIŻANIA WYMIARU CZASU PRACY W POROZUMIENIU Z PRACOWNIKAMI  

  1. Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy ustala się wporozumieniu, zawartym i podpisanym przez pracodawcę oraz: 
  • przedstawicieli pracowników (jeśli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa)
  • zakładową organizację związkową (jeśli u pracodawcy działa 1 taka organizacja);
  • organizacje związkowe reprezentatywnez których każda zrzesza co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u pracodawcy; 
  • organizacjzwiązkowe reprezentatywnejeżeli u pracodawcy nie działają reprezentatywne zakładowe organizacje związkowe zrzeszające co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u pracodawcy.

2. Jeżeli w przedsiębiorstwie nie działają zakładowe organizacje związkowe, konieczne jest przeprowadzenie wyborów przedstawicieli pracownikówTarcza antykryzysowa ani przepisy prawa pracy nie określają szczegółowego trybu wyłaniania przedstawicieli pracownikówwobec czego ustalenie tego trybu pozostaje w gestii pracodawcy. 

3. Jeżeli u pracodawcy istnieje wcześniej ustalony tryb wyłaniania przedstawicieli pracowników (np. uregulowany w regulaminie pracy), przedstawicieli wyłania się wtrybie przyjętym u danego pracodawcy. W przypadku trudności wprzeprowadzeniu wyborów z powodu COVID-19, w szczególności wywołanych nieobecnością pracowników, trwającym przestojem lub wykonywaniem przez część pracowników pracy zdalnej, porozumienie może być zawarte z przedstawicielami pracowników wybranymi przez pracowników uprzedniodla innych celów przewidzianych wprzepisach prawa pracy. 

4. Jeżeli u pracodawcy nie wprowadzono szczególnego trybu wyłaniania przedstawicieli pracowników ani nigdy wcześniej nie przeprowadzano takich wyborów, pracodawca jest zobowiązany do ustalenia trybu i warunków przeprowadzenia wyborów. Proponujemy ustalenie tzw. regulaminu wyborów.  

5. W treści regulaminu wyborów pracodawca ustala:  

  • liczbę wybieranych przedstawicieli pracowników (co najmniej dwóch); 
  • tryb i termin zgłaszania kandydatur; 
  • tryb przeprowadzenia wyborów, w tym termin na oddanie głosu;  
  • tryb liczenia głosów 

6. Poza wsparciem ogólnoorganizacyjnym, pracodawca nie może ingerować w wybór przedstawicieli pracowników, w tym wskazywać pożądanych reprezentantów samodzielnie.  

7. Każdy pracownik powinien zostać poinformowany o regulaminie oraz wyborach celem umożliwienia czynnego udziału wszystkim pracownikom.    

8. Po wyłonieniu przedstawicieli pracowników, warunki i tryb pracy w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy ustalają wspólnie przedstawiciele pracowników wraz z pracodawcą. Pracodawca nie może samodzielnie podjąć decyzji o obniżeniu wymiaru czasu pracy, jeśli chce skorzystać z dofinansowania na rzecz ochrony miejsc pracy.  

9. Porozumienie ma zastosowanie do wskazanych w jego treści grup zawodowych. Oznacza to, iż nie ma konieczności obejmowania obniżonym wymiarem czasu pracy całego zakładu pracy, aczkolwiek warunkiem uzyskania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika jest objęcie tego pracownika obniżonym wymiarem czasu pracy. Pracodawca nie uzyska dofinansowania do wynagrodzeń pracowników nieobjętych porozumieniem.   

Grupa zawodowa może być rozumiana jako: 

  • zespół pracowników legitymujących się szczególnymi uprawnieniami do wykonywanej pracy (np. kierowca, lekarz); 
  • zespół wykonujący w zakładzie pracy takie same lub podobne rodzajowo czynności (funkcje); 
  • zespół pracowników o podobnym wykształceniu i kwalifikacjach potrzebnych dla realizacji skonkretyzowanych zadań zakładu pracy.  

Ocena, czy nastąpiło zatrudnienie w tej samej grupie zawodowej, zależy od sytuacji konkretnego pracodawcy, rodzaju zadań wykonywanych w zakładzie pracy i wymaganego przygotowania zawodowego pracowników (por. uzasadnienie wyroku SN z 7 marca 1997 r., I PKN 26/97, OSNAPiUS 1997 nr 24, poz. 486 z glosą P. Kirczuk w OSP 1998 nr 10, poz. 178).

10. W porozumieniu ustala się co najmniej: 

  • grupy zawodowe objęte obniżonym wymiarem czasu pracy; 
  • obniżony wymiar czasu pracy obowiązujący pracowników – obniżenie wymiaru czasu pracy o 20%, nie więcej niż do ½ etatu; 
  • okres, przez jaki obowiązują rozwiązania dotyczące obniżonego wymiaru czasu pracy – dofinansowanie przyznawane jest na okres 3 miesięcy. Rada Ministrów może postanowić w rozporządzeniu o przedłużeniu okresu dofinansowania. 

11. Pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników o zawartym porozumieniu i jego treści.  

12. Pracodawca nie dokonuje indywidualnego wypowiadania warunków pracy i płacy, tj. obniżania etatu w aneksie do umowy o pracę każdego zpracowników. Porozumienie ma zastosowanie do wszystkich pracowników z grupy zawodowej objętej obniżonym wymiarem czasu pracy.  

13. W zakresie uregulowanym porozumieniem nie stosuje się postanowień wynikających z układu ponadzakładowego, układu zakładowego, umów o pracę i innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy.   

14. Pracodawca przekazuje kopię porozumienia okręgowemu inspektorowi pracy wterminie 5 dni roboczych od dnia zawarcia porozumienia. 

II ETAP WNIOSEK DO DYREKTORA WOJEWÓDZKIEGO URZĘDU PRACY 

  1. Po sfinalizowaniu etapu I należy złożyć wniosek o dofinansowanie, w formie elektronicznej, za pośrednictwem portalu www.praca.gov.pl. Przedsiębiorca podpisuje wniosek przy pomocy kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo Profilu Zaufanego. 
  2. Zgodnie z informacją opublikowaną przez Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu, odradza się składanie wniosku w formie papierowej z uwagi na możliwość czasowego zamknięcia budynku Wojewódzkiego Urzędu Pracy. 
  3. Do wniosku należy załączyć:
  • kopię porozumienia;
  • wykaz pracowników uprawnionych do dopłat (na wzorze udostępnionym na praca.gov.pl – plik excel), 
  • umowę o dofinansowanie przez FGŚP dopłat do wynagrodzeń pracowników (na wzorze udostępnionym na praca.gov.pl)

INFORMACJA OPUBLIKOWANA PRZEZ WOJEWÓDZKI URZĄD PRACY W POZNANIU  

Gdy spełnione są wymogi ustawowe oraz wniosek spełni wymogi formalne, Dyrektor WUP w terminie 7 dni roboczych wystąpi do MRPiPS o udzielenie limitu środków (zgody) na dopłaty dla przedsiębiorcy. Następnie wterminie 7 dni roboczych od uzyskania limitu środków z MRPiPS Dyrektor WUP podpisze umowę o dofinansowanie przesłaną przez przedsiębiorcę wraz z wnioskiem o dofinansowanie do wynagrodzeń. 

Na podstawie zawartej umowy o dofinansowanie, pracodawca będzie otrzymywać odpowiednie środki z FGŚP wtranszach miesięcznych. Przedsiębiorca zobowiązany jest niezwłocznie zawiadamiać Dyrektora właściwego WUP o każdej zmianie okoliczności mającej wpływ na wysokość wypłacanych środków (np. gdy zmniejszy się ilość pracowników objętych dopłatami). 

Przedsiębiorca będzie mógł zostać skontrolowany w zakresie przestrzegania postanowień umowy odofinansowanie do wynagrodzeń. W przypadku niespełnienia warunków ustawy (np. zwolnienia pracowników z przyczyn ich niedotyczących, wokresach ochronnych), przekazane środki będą podlegać zwrotowi. 

źródło: https://wuppoznan.praca.gov.pl/  

ZAPEWNIAMY POMOC 

Na wszelkie Państwa pytania dotyczące obowiązków i uprawnień pracodawcy w związku z epidemią COVID-19 odpowiedzą prawnicy FILIPIAK BABICZ LEGAL spółka komandytowa z siedzibą w Poznaniu.  

Zobacz także:
14.10.2020

PRZEWODNIK po kontrolach związanych z pomocami antykryzysowymi

Dofinansowanie przez starostę - tarcza 1.1.
20.04.2020

Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przez starostę – art. 15zzc tarczy antykryzysowej (tarcza 1.1.)

dofinansowanie części kosztów wynagrodzenia przez starostę – art. 15zzb tarczy antykryzysowej
20.04.2020

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzenia przez starostę – art. 15zzb tarczy antykryzysowej

Manual - jednorazowa pożyczka
20.04.2020

Jednorazowa pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy

Pozyskanie dofinansowania w warunkach przestoju ekonomicznego
20.04.2020

Pozyskanie dofinansowania z FGŚP na warunkach przestoju ekonomicznego

20.04.2020

Który rodzaj dofinansowania z tarczy antykryzysowej mam wybrać – przewodnik (tarcza 1.1.)